קליעת סלים

אודות shushu

קליעת סלים

לא דמיינתי שאהפוך לקולעת סלים או ל-shushu, מפעל בוטיק קטן לייצור עריסות. סיימתי תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במחקר תרבות, גרתי במרכז תל אביב, כתבתי וערכתי במגזינים, ודמיינתי את עצמי כקארי ברדשואו הלבנטינית. במקביל, כתחביב, למדתי קליעה אצל גורו הקליעה הרצל אוסטר מקיבוץ בית ניר, והמשכתי להשתלמויות בבית הספר לקליעה ב-Fayl Billot ובקואופרטיב הקולעים שבכפר Villaines les Rochers שבצרפת. 

חיפוש אחר עריסת החלומות

לאחת ההשתלמויות בבית הספר לקליעה בצרפת הגעתי בהיריון מתקדם. כבר ידעתי בלב שאין סיכוי בעולם שאני שמה את התינוקת שלי מאחורי סורגים בעריסה סטנדרטית. התחלתי לחלום על העריסה המושלמת בשבילה. רציתי שקבלת הפנים שלה בעולם תהיה יפה וחד פעמית כמוה. מסביבי ראיתי רק עריסות משמימות. שקלתי גם עריסה נצמדת, אבל מהדיונים בעניין לא היה לי ברור עד כמה עריסה כזו תתרום לבת שלי או דווקא תסכן אותה. ובנוסף, אם העריסה צמודה למיטה הזוגית בחדר השינה, אז איפה היא תהיה במהלך היום, כשאני לא בחדר שינה? אז אני צריכה שתי עריסות בבית? 

משה בתיבה. כלומר בעריסה

בתצוגת העבודות בבית הספר בצרפת ראיתי כמה עריסות יפהיפיות שהזכירו לי עריסות קלועות מהמאה ה-16 שראיתי במוזיאון קליעה בגרמניה. חשבתי לעצמי שלמעשה, לאורך דורות רבים כל תינוקות המין האנושי גדלו והתפתחו בתוך עריסות קלועות, החל ממשה רבנו ששט בתוך סל קלוע מגומא פפירוס, מצופה בחומר ובזפת, ועד בני אצולה שטובי הקולעים בעולם קלעו להם עריסות. היה ברור לי שעריסות קלועות כאלה, שנמצאות בשימוש משחר הימים, הן משהו פנטסטי ואם זה טוב למשה רבינו, וללואי ה-16, זה בטח טוב גם לי.

טייק 1

מיד כשחזרתי לארץ, אני והבטן הגדולה ניגשנו לעבודה. עם כל הכבוד ליופי, מדובר פה בבת שלי, אז דבר ראשון שעשיתי היה להשיג את התקן הישראלי לעריסות וללמוד אותו בצורה דקדקנית. רק אחר כך פניתי לתכנון העריסה. הרטבתי ענפים טריים של ערבה חומה וקלעתי בהתרגשות ובציפייה. תמיד כשאני קולעת, אני לא באמת באמת יודעת מה ייצא. התוצאה היתה מסעירה. הופתעתי מהתיקות, היופי והקסם שיצאו לי. או שפשוט הייתי מוצרפת הורמונים. אבל התרגשמי מאד מכך שבמו ידיי ייצרתי את העריסה הכי יפה, הכי נוחה, הכי מפנקת ומכרבלת שראיתי אי פעם. ריפדתי אותה בבד כותנה מרהיב שהזמנתי במיוחד וחיברתי לעריסה רגלי עץ וגלגלים. כשיסמין נולדה הגיעה לעולם, ידעתי שבחרתי נכון. 

העריסה שהולכת איתי

הסעתי את העריסה היפה שלי איתי בבית, כך שתמיד היתה לידי. אפילו כשהתקלחתי, הכנסתי אותה איתי לחדר הרחצה. כל מי שהגיע לבקר אותי אחרי הלידה התעלף מהתוצאה ויסמין והעריסה קיבלו אינסוף מחמאות. כל הקסם הזה לא הצריך יותר מזוג ידיים אוהבות וצרור ענפים. הוא נעשה בתהליך טהור ואקולוגי, בדיוק כמו לפני מאות שנים, ללא שמץ של חומרים בלתי ידידותיים או מזהמים. חברות שראו את העריסה, רצו גם. אז קלעתי עריסה לחברה, ועוד אחת ומהר מאד השמועה עשתה לה כנפיים. כבר 16 שנים שאני קולעת עריסות.

אחת ההנאות הגדולות שלי בעבודה, חוץ ממלאכת הקליעה עצמה, היא לפגוש את האמהות פנים אל פנים, או ברשתות החברתיות – ולראות ולשמוע כמה הן מתרגשות מהעריסות שלי. אני מזמינה אתכן להצטרף למעגל שלנו וכמובן לכל שאלה או בקשה – אני פה בשבילכן. צרו קשר 0546515678.